DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kožní onemocnění

 

Svrab

Příznaky: prořídlá vypadávající srst, tvoření stroupků a lupů, výrazná svědivost
Léčba: okamžitě veterinář! injekce Ivomec 3x po 10-ti dnech zopakovat, mazat Betadinou

Morče se úporně drbe, což může připomínat nervové onemocnění (křeče, otírání o předměty, točení v kruhu atd...). Po každé návštěvě veterináře a dávce injekce Ivomec důkladně vyčistit a vydesinfikovat ublikaci. Můžete použít např. Bio Kill. Všechnu podestýlku z klece vyhodit a dát čistou! Hobliny můžete nahradit papírovými utěrkami (snadno se odstraňují a jsou měkké, nedráždí postiženou kůži morčete).
Velmi nutná je také karanténa a hygiena při manipulaci s postiženým morčetem!

Léčbu provést u všech zvířat v chovu!

Léčba není drahá ale musí se to řešit okamžitě. Morče jinak strašně trpí bolestí a když se svrab neléčí, morče umírá v bolestech. 

Zdroj: www.morcata.cz


Plíseň

Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem
Léčba: - lokálně - krém Lamisilkrém
- Celkově koupele - šampon Imaverol  šampon Nizoral 
- Koupel v Imaverolu 1:50 (1 díl Imaverolu k 50ti dílům vlažné vody) 3-4x vždy po 4 dnech zopakovat, přípravek se neoplachuje!

Začíná nejčastěji na nose, okolo uší  jako kruhová změna na kůži spojená s vypadáváním srsti. Je převážně nesvědivá, později rozšiřující se na trup a končetiny. Objevuje se především u mladých nebo stresovaných jedinců (časté transporty, březosti, poporodní období, onemocnění, aj.), u dlouhosrstých častěji (bývají skrytými přenašeči). Spousta infekcí často probíhá skrytě, takže si jich nevšimneme. Imunitní systém zdravých zvířat udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se spory plísní aktivují a propukne onemocnění Dodržovat hygienu, přenosné na člověka! Léčba je dosti zdlouhavá a abychom se plísně skutečně zbavili, je nutné ji aplikovat ještě 1 až 2 týdny po vymizení příznak.

!!!POZOR!!!
plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!

Léčbu provést u všech zvířat v chovu! 

Léčba není drahá ale musí se řešit okamžitě a léčit dostatečně dlouho i po vymizení příznaků, jinak se plíseň vrátí! 

plíseň u morčete plíseň u člověka

Zdroj: www.morcata.czwww.morcataureny.stranky1.czwww.dailycavy.cz


Absces

Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá

Vzniká infekcí ze vnějšku - např. po zranění. Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě větších abscesů se odstranění provádí v celkové anestezii.Abscesy se také mohou objevit následkem nakažlivé choroby v lymfatických uzlinách na hlavičce nebo na bříšku. Tyto abscesy se objeví u více morčat najednou a choroba má silně proměnlivý a hlavně rychlý průběh. Izolace nemocných zvířat je naprosto nutná. Je nutný zásah veterináře, aby zjistil, zda jde o nakažlivou formu choroby. Pokud absces sám nepraskne, musí se otevřít, vydezinfikovat a doléčit vhodným lékem. U starších morčat se tyto hnisavé otoky mohou vyskytovat na bříškách chodidel. Bohužel se občas po vyléčení objeví znovu.

 

Fotografie operace abscesu: http://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?operace
Zdroj: 
www.kralici.czwww.morcataureny.stranky1.czMorčata můj svět