Karanténní opatření
Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, ze zverimexu nebo od chovatele, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro zmenšení rizika přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat, aniž by se objevil nějaký problém. Karanténu bychom ovšem neměli podceňovat, protože jednoho dne při jejím zanedbání může nastat skutečně velmi vážná situace.
Po přinesení morčete domů bychom měli zvíře pozorně prohlédnout. Morče by nemělo mít výtok z očí nebo nosu a v kožíšku se nesmí nacházet holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité. Je třeba všímat si i kvality výkalů a vzhledu moči (např. zda zvíře netrpí průjmy).
Nové zvíře je nejlepší umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete. Mytí rukou před i po manipulaci se zvířaty by mělo být samozřejmostí vždy - chráníte tak sebe i své mazlíčky.
Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karanténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem (např. Bio Kill). Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.