„Směsky“ - laciné a od pohledu hnusné směsky plné bordelu, někdy i červů a prachu nebo mouky a špíny...
V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky, fazolové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a často obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. V některých případech mohou obsahovat dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky!
Nevhodné výrobky
Jako příklad (seznam není zdaleka úplný!!!) nevhodných výrobku můžeme na tomto místě uvést:
-
Morče deluxe (Avicentra)
Složení: arašídy, banány, ječmen, hrachové vločky, mikronizovaná kukuřice, pšeničné vločky, peluška, výrobky rostlinného původu, úsušky pícnin, karoten, kokos, jablka, svatojánský chleba.Toto složení (jen tak mimochodem pro morčata absolutně nevhodné) je opsáno přímo z etikety. Vtipné navíc je, že pokud by se výrobce řídil nařízením EU a uváděl jednotlivé ingredience v pořadí podle množství, ve kterém jsou ve směsce obsaženy, tak by to znamenalo, že hlavní složkou této směsky jsou arašídy a banány. Deklarované jakostní znaky na etiketě a údaje o obsažených živinách chybí úplně. -
Kolečka s vojtěškou pro hlodavce (Avicentra)
Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu. -
Křupky pro hlodavce (Avicentra)
Složení: pšenice, kukuřice, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu. -
Kroužky s vojtěškou (Granum)
Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
Proč jsou směsky nevhodné?
Obsahují hodně škrobů, a bílkovin a mají málo vlákniny. Časem se u morčete mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a proteinů objevit i zdravotní problémy jako průjem (viz výše), nadýmání nebo přerůstání zubů, protože chrup morčete je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky. Zuby pak musí upravit veterinář.Díky vysokému obsahu semínek a oříšků morčátka tloustnou. Trpí pak především jejich vnitřní orgány a na obezitu nebo mohou morčátka dokonce i umřít. Ohroženo může být i na první pohled štíhlé morčátko, protože např. ztučnělá játra samozřejmě navenek nepoznáme.Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že morčátko si vybírá jenom to, co mu chutná (tzv. selektivní krmení) a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům. Pokud dostává morče každý den tolik směsky, kolik sní, nemá hlad a ani potřebu žrát seno, protože směska je samozřejmě chutnější než seno. Strava s nadbytkem směsky a nedostatečným přísunem vlákniny pak může způsobit dva hlavní problémy:
Kvůli sníženému přijmu vlákniny se zpomaluje pohyb zažitiny ve střevech, peristaltika se pomalu zastavuje, až do úplného zastavení. Tento stav se navenek projevuje tím, že morče nežere a nebobkuje. Takto nemocné morče se musí co nejdříve začít léčit, protože každým dnem hladovění se snižuje šance na jeho záchranu.Nadměrný příjem škrobů, tuků a bílkovin ovlivní prostředí ve střevě a morče obtížně tráví „problematičtější“ zeleninu a ovoce a trpí nadýmáním.
Proč ne obylí?
Přirozená výživa morčat se skládá z trávy a bylin, které mají být i při domácím chovu největší částí krmiva. Spousta lidí chodí často s otázkou "Když sem byla malá, dožili se mě morčátka i na směskách krásného věku... proč teď chovatelé krmení směskama zakazují a tvrdí že je to pro morče škodlivé???"
Dříve morčata nebyla tolik rozmohlá, přešlechtěná a degenerovaná... to platí i o ostatních domácích mazlících jako psi, kočky atd... většině množitelům jde hlavně o exterier (barvu, srst, hlavu, uši atd...) aby uspěli na výstavy, ale už kašlou na zdraví a kvalitní genetickou výbavu, což dříve tak moc nebylo... Všechno se prostě kazí jen kvůli úspěchu a penězům, ale na zdraví a prevenci se všude kašle... a tak se zvířata rodí s dědičnými genetickými vadami, oslabenou imunitou atd... tím pádem jsou víc náchylná a nemocná. Samozdřejmě jsou i slušné Chs které krmí kvalitními granulemi, bilinkami atd... Jednou z nich je ta naše.